Najcięższe zwierzę na świecie jest prawdziwą fizyczną niemożliwością – to zdaje się być sprzeczne z zasadami fizyki. Jednak odpowiedzią na to zagadnienie jest gęstość ciała tego zwierzęcia.
Wbrew pozorom, nie jest to słonim czy też wielorybem. Najcięższe zwierzę na świecie to mały, leśny ptak znany jako wróbelek kiwi. Kiwi jest endematycznym gatunkiem występującym jedynie w Nowej Zelandii. Choć może wydawać się lekkim ptakiem, to jego ciało ma niesamowicie wysoką gęstość.
Gęstość ciała kiwi wynosi około 340 kg/m3, co oznacza że jest ono gęstsze od większości innych zwierząt, w tym od słoni czy też wielorybów. Dlatego pomimo swojej niewielkiej wielkości, kiwi jest faktycznie najcięższym zwierzęciem na świecie.
Ta niesamowita właściwość ciała kiwi jest wynikiem jego ewolucji. Ze względu na brak naturalnych wrogów, ptaki te nie musiały rozwijać zdolności lotu. Zamiast tego, rozwinęły skuteczną metodę poruszania się na ziemi, co zaowocowało niezwykle gęstym ciałem.
Najcięższe zwierzę na świecie, czyli kiwi, jest więc doskonałym przykładem jak natura potrafi zaskakiwać swoimi rozwiązaniami. Mimo że może wydawać się niemożliwe, gęstość ciała tego małego ptaka jest wystarczająco duża, by uczynić go najcięższym zwierzęciem na ziemi.